قالب تونلی بتن

قالب تونلی بتن یکی دیگر از ابزار های ساختمان سازی است. قالب تونلی بتن برای قالب گیری در سازه هایی که از بتن استفاده می کنند کاربرد دارد. برای اینکه سازه ها در برابر زلزله مقاوم باشند، اسکلت ساختمان را از بتن می سازند. برای افزایش سرعت و مقاومت بیش تر و هم چنین قیمت پایین تر استفاده از سیستم قالب تونلی بتن بهترین گزینه می باشد.

سیستم قالب تونلی بتن چیست؟

قالب تونلی بتن برای ساخت و قالب گیری سازه هایی با بتن می باشد. نام تونلی به دلیل شکل قالب می باشد. در سیستم قالب تونلی بتن دیوارها و سقف بتن به طور هم زمان آرماتوربندی و قالب بندی و بتن ریزی می شود. این سیستم سرعت کار را بسیار بالا می برد.

مراحل اجرای قالب تونلی بتنی به صورت زیر می باشد:

در مرحله اول آرماتوربندی و جاگذاری مدارهای برقی دیوارها انجام می شود. سپس قسمت بازشو ها، قسمت درب و پنجره و محل عبور فاضلاب نیز انجام می گیرد. درضمن محل قرارگیری پریز و کلیدهای برق نیز باید مشخص گردد.
در مرحله دوم، قالب های هر دو طرف دیوار انجام می گیرد. قالب تونلی بتن به صورت پشت به پشت هم نصب می شوند.
در مرحله سوم، آرماتوربندی سقف انجام می گیرد. باید مدارهای برق نیز تعیین گردد. قالب هایی برای قسمت هایی مانند پریز برق و … که باید خالی بمانند نصب می گردد.
در مرحله چهارم: بتن ریزی همه ی قسمت ها به صورت یکپارچه انجام می گیرد. قالب تونلی بتن در انبوه سازی سازه های بسیار کاربرد دارد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه قالب بتن کلیک کنید.

اجزای قالب تونلی بتن به شرح زیر می باشد.

نبشی رامکا: برای قالب بندی ستون ها و دیوارها به کار می رود. نبشی رامکا به عنوان پایه های نگهدارنده نبشی بر قالب های زیرین مورد استفاده قرار می گیرد.
قالب گشودگی داکت: چون سیستم ها مدولار می باشد. برای افزایش سرعت در انجام کار از قالب داکت ها به صورت منشوری استفاده می شود و بعد از امام بتن ریزی به راحتی جدا می شوند.
چهار شاخ بلند کننده قالب: برای اینکه هنگام جابجایی قالب ها، تراز قالب ها به هم نریزد و نصب ساده تری داشته باشیم. قالب تونلی به کمک چهار شاخ بلند می شود.

چرخ پانل و پیچ هرزگرد

برای اینکه امکان حرکت قالب روی سقف فراهم گردد، زیر سقف و دیوار ها چرخ های فلزی تعبیه شده است. این برای زمانی است که بتن ها محکم شده و لازم به جدا سازی قالب تونلی بتن است.، می باشد.
اسپیسر فلزی مخروطی: برای جلوگیری از آسیب رسیدن به قالب ها هنگام سفت کردن پیچ های نگهدارنده از اسپیسر فلزی مخروط شکل استفاده می کنند. همچنین باعث می شود که جدا کردن قالب از بتن به سادگی انجام گیرد.

جک مایل: وظیفه جک مایل تراز کردن قالب سقف می باشد، قبل از اینکه بتن ریزی انجام گیرد. همچنین برای جدا سازی قالب از زیر سقف نیز کاربرد دارد. یک قطعه فلزی است که قالب دیوار را به انتهای قالب سقف متصل می کند و این وسیله فلزی قابل تنظیم می باشد.

پست های مرتبط

محصولات و خدمات

قالب بندی مدولار


جک سقفی


انواع داربست

مشاهده لیست کامل

تماس با ما

مرکز تولید و توزیع لوازم و تجهیزات قالب بتن اسپادانا، یک فضای مطمئن جهت دسترسی آسان مجریان و پیمانکاران به تمامی آنچه برای ایجاد یک سازه بتنی نیاز دارند ، میباشد.